Odświeżacze powietrza użytkujemy niesłychanie chętnie. Ciężko dzisiaj znaleźć wnętrza lokali mieszkalnych, pomieszczeń urzędowych, w jakich zastałe powietrze nie jest odświeżane produktami zapachowymi w spryskiwaczach, świeczkami zapachowymi, czy klasycznymi odświeżaczami w sprayu. Nikt, kto decyduje się stosować odświeżacze stosowanie produktów zapachowych powietrza nie ciekawi się jednak, w jaki sposób docierają one od producenta do sklepów. Przypatrzmy się zatem, w jaki sposób powinien być przeprowadzony fachowy przewóz dużych ilości odświeżaczy do domu i samochodu.


Produkty zapachowe nie są substancjami groźnymi. Z tego powodu nie ma zatem jakichkolwiek dekretów, jakie określałyby, jakimi środkami tranzytu wolno je przesyłać. Pakunki zbiorcze zawierające odświeżacze powietrza mogą więc być transportowane zarówno drogą morską, transportem powietrznym, jak i drogowym. Powinno się jednak mieć w pamięci, że produkty zapachowe w sprayu są pod dużym ciśnieniem. Muszą dlatego być chowane przed słońcem oraz wysoką temperaturą. W razie, gdy aerozol ogrzeje się do ponad 50 stopni Celsjusza, może nastąpić jego gwałtowny zapłon. Produkty zapachowe powinno się przystosować do przewozu kładąc je w opakowaniach zbiorczych, których ciężar nie może przekraczać trzydzieści kilogramów. Dopiero zgrzewki mogą zostać zamontowane na europaletach, które powinno się dokładnie oznakować. Europaleta powinna zostać oznakowana nalepką „LQ”.

Odświeżacze powietrza są mieszaniną różnych związków syntetycznych. Przygotowując je do przewozu wypada mieć to na uwadze. Zwarzając na to, iż potrafią to być materiały łatwopalne wypada ostrzec osoby je transportujące, aby na okres ich dostarczania wstrzymały się od palenia. W razie, gdyby podczas transportu doszło do zapłonu, to europalety mieszczące produkty zapachowe można przygaszać wyłącznie gaśnicami proszkowymi. Przygaszanie za pomocą wody jest wzbronione.

Produkty zapachowe nie są niebezpieczne. Wypada jednak mieć w pamięci, iż nie mogą być nagrzewane powyżej czterdzieści stopni Celsjusza. Podczas transportu trzeba wziąć to pod uwagę, jak także to, iż temperatura zimniejsza niż – 10 stopni również nigdy nie jest odpowiednia do ich przewozu.